Ako vyberať svadobných dodávateľov – Hudba


Dilema! Koho si vybrať a kedy zarezervovať?

Ihneď po pridaní statusu s požiadavkou na hudbu vo svadobných skupinách na Facebooku vám vyskočí 48 upozornení od profíkov, mojasvadba je plná prázdnych profilov, google vychrlí tonu informácií. Ale AKO nájsť v tomto neprebernom množstve to pravé pre vás? Čítajtľ ďalej. A hlavne, NO STRESS, je to „len“ svadba… NIE! Je to vaša svadba.

Tu je prá užitočných rád, vďaka ktorým vyberiete dobre. Nie je možné to zaručiť na 100%, ale rozhodne vám to môže iba pomôcť.

Hľadajte včas

Kvalitní dodávatelia sú zabookovaní často viac ako rok dopredu- toto platí obzvlášť pre letné termíny. Takže si hneď po rezervácii na matrike či v kostole zájdite zarezervovať svadobné miesto (prípadne naopak) a pustite sa do hľadania. Hlavné sú služby ako hudba,  kameraman/ fotograf, prípadne koordinátorka. Ak plánujete zimnú svadbu, stačí často pol roka dopredu.

Kvalitní dodávatelia majú plné termíny veľmi rýchlo. Všeobecne o nich ľudia vedia, že sú dobrí a dokonca sa občas stane, že nevesta prispôsobí termín svadby na deň, kedy má jej vyhliadnutý DJ či fotograf voľno. Občas sa stane, že sa na poslednú chvíľu uvoľní termín a profík má voľno (šťastie). O tých, čo majú voľný takmer každý termín sa dá pochybovať, ale nemusí to nutne znamenať, že nie sú kvalitní. O kvalite si povieme nižšie.

Kde hľadať?

Začnite na Googli, on vie všetko. Keď už vám vybehnú výsledky vyhľadávania, nebojte sa rozkliknúť Google referencie. Ne/spokojní klienti sa o svoje skúsenosti veľmi radi delia. Obzvlášť na Slovensku. Čítajte!

Ak prejdete na portál mojsvadba.sk, nájdete tiež veľa profilov hudobníkov, kapiel, DJov, umelcov. Nezabudnite však, že len pár z nich sa o svoju prezentáciu skutočne stará. Mnohí majú profil profesionála založený na to, aby hejtovali ostatných a nevestám odpovedali nezmysly v diskusiách. Nemá príliš význam prehľadávať profily, ktoré majú 10 rokov staré fotky. Ich užívatelia si kontinuálne platia profil profesionála zo zvyku a to dosť vypovedá o ich flexibilite. Zdrojom týchto informácií je priamo online content a komunitná manažérka mojasvadba- Barbora Babicová, ktorá len potvrdzuje, že mnohí dodávatelia zanedbávajú i komunikáciu s klientmi.
Jedným z najviac používaných vyhľadávačov informácií sa stal Facebook, kde sa môžete pridať do stovky svadobných skupín a bazárov. Nájdete tu rady a inšpiráciu, rátajte však i stým, že na vás denne vyskočí množstvo notifikácií, ponúk  a súkromných správ. Svojich dodávateľov tu môžete nájsť, odporúčame však overiť si nielen ich facebookový profil, ale pátrať po informáciách i mimo sociálne siete.

Opýtajte sa na svadobnom mieste, kde budete mať hostinu. Oni usporadúvajú svadby často, vystrieda sa u nich veľa rôznych dodávateľov, takže vedia, kto zábavu rozprúdil a svadobčanov zabával a kto ich naopak unudil k smrti. Raz sa nám dokonca stalo, že svadobná a event manažérka jedného prestížneho miesta nám na schôdzke prezradila, že sa pýta snúbencov, akú majú hudbu. A keď spomenú istého dodávateľa, tak sa snaží im to vyhovoriť ako len môže, lebo 3 svadby pred nimi sa spoločensky unavil a nálepku „profík“ rázom stratil. Preto pátrajte po referenciách u viacerých zdrojov.

Najlepšia možnosť, ako nájsť svojho dodávateľa, je osobná skúsenosť. Buď ste boli na svadbe, kde DJ či kapela/ inštrumentalista/cimbálovka hrali a páčili sa vám, alebo vám ho/ich odporúčali známi. Táto forma výberu je jedna z najlepších. Avšak nezabudnite, že sa môže stať aj to, že vašim známym dodávateľ osobnostne vyhovoval a vy si príliš rozumieť nemusíte. Tak si radšej zjednajte schôdzku, kde na to prídete včas.

Rozhodne chcite toto

Pokiaľ ste si už predvybrali na googli, sieťach či z osobného odporúčania, kontaktujte svojho profíka a pýtajte sa! Každý dodávateľ, ktorý svoje podnikanie myslí skutočne vážne je vám k dispozícii a nie je mu cudzie slovo- klientský servis. Žiadajte fotky jeho techniky/ nástrojov, vybavenia stage, vizuálu, chcite ukážky jeho práce, kde si o ňom môžete nájsť podrobnosti, pýtajte sa na skúsenosti…

Otázky, na ktorí musí zaznieť odpoveď, než si dodávateľa záväzne zarezervujete sú:

Kapela:

 • aký je ich repertoár/ žáner/ rozsah?
 • aké dlhé majú oddychové pauzy?
 • koľko členov má kapela?
 • aký veľký priestor budú potrebovať?
 • aké/ či majú časové obmedzenie, do kedy hrajú?
 • či vedia i moderovať priebeh večera?
 • či majú svetlá k osvetleniu tanečného parketu?
 • faktúra/ zmluva? 

DJ:

 • aké je jeho technické vybavenie
 • svetlá/ zvuk/stage
 • moderovanie? (DJ bez mikrofónu na svadbu jednoducho nepatrí)
 • faktúra/ zmluva
 • referencie, fotky, ukážky, mixy
 • či má nejaké hudobné obmedzenie alebo hráva všetky žánre? (správne by mal hrať to, čo si praje klient a nie vás len informovať, že on je predsa „profík“ a vie, ako sa to robí najlepšie. Môže poradiť, ale nie vám nútiť to, čo sami nechcete)
 • kedy prebehne pred svadbou osobná schôdzka či videocall?
 • pre istotu sa opýtajte, aké má riešenie v prípade, že by nemohol na svadbu prísť? (Mal by vám automaticky navrhnúť náhradné riešenie). 

Inštrumentalisti:

 • či majú elektronické nástroje (ak snívate o živej hudbe, chcite skutočne živú hudbu)
 • koľko členov má ich zoskupenie (duo/trio/kvarteto…)
 • či vám môžu poskytnúť ukážku svojej práce- video
 • aký majú repertoár, prípadne sú schopní natrénovať novú pesničku na váš obrad?
 • zmluva/faktúra

U inštrumentalistov upozorňujeme na komunikáciu. Nezabúdajte- sú to umelci, hudobníci. Občas bývajú zaneprázdnení skúškami a tak im trvá, než sa ozvú. Trpezlivosť!

Podobné/ rovnaké otázky môžete položiť i pri výbere starejšieho a napríklad folklórneho súboru na čepčenie. Ak plánujete tradičnú svadbu so všetkými zvykmi, nezabudnite sa opýtať, či poznajú tie správne pesničky a zvyky z vášho regiónu. 

V poslednej dobe nastáva trend, že mladí ľudia toľko nepreferujú tradície a svadbu sa snažia pojať moderným spôsobom. Dobrý DJ vám nahradí starejšieho- stačí, aby kvalitne moderoval. No a čepčenie? To zvládne krstná mama či družičky. 

A to najdôležitejšie na koniec! CENA a KVALITA

O cenách slovenských svadobných dodávateľov a ich kvalite by už mal niekto konečne natočiť telenovelu! No… to bol len krátky povzdych. Poďme k veci. 

Nie je pravidlom, že lacný je nanič a drahý je najlepší. Taktiež to však nie je lož. Cena sa odvíja od:

 1. času, ktorý hudobník hrá (minimálne od začiatku produkcie), u inštrumentalistov je väčšinou stanovený pevný cenník napr. za obrad/kostol
 2. na akom mieste sa svadba odohráva (tj doprava)
 3. koľko techniky je potreba na ozvučenie priestorov

Profesionál privezie so sebou kvalitnú techniku a komunikuje s klientom s dostatočným predstihom pred svadbou, je ich hudobným poradcom. Prejde s klientmi celý harmonogram a prípadne navrhne racionálne zmeny podľa svojich skúseností.

Čo je veľa/málo?

Toto je veľmi individuálne. Ak bude reč o inštrumentalistoch dokopy s kapelou a DJ, tak nie je príliš možné porovnávať.

Inštrumentalisti sú tí, ktorí majú väčšinou vystúpenie, nehrajú celé odpoludnie/večer. Často sú prítomní len na sobáš- buď v kostole, alebo na úrade. Preto sa ich cenová relácia pohybuje v radoch 100-300 EUR. Na druhú stranu kapela má niekoľko členov, nástrojov. Táto hudobná produkcia je v radoch tisíc eur. A u DJ je to individuálne. Kvalitný DJ vám určite nepovie, že za 12 hodín produkcie si vezme 250 EUR, pretože svoju prácu robí rád a je šťastný, že vám môže urobiť radosť. Naopak, skutočný profesionál investuje do svojej aparatúry, vzdeláva sa (napr. kurzy moderovania), má s klientami osobné schôdzky, na akcie sa pripravuje… Toto všetko musí zohľadniť i u cenotvorby.

Vieme, že v súčasnej dobe nie je ľahké vybrať svadobného dodávateľa, na ktorého sa môžete skutočne spoľahnúť. Dať niekomu dôveru, že bude zodpovedne súčasťou vašej svadby nie je len tak. O to viac apelujeme na výber. Dajte si čas, uvarte si kávu či čaj, nalejte pohár vína a prejdite si všetky vyššie uvedené zdroje informácií. Vo svadobný deň sa vám váš čas investovaný do správneho výberu zúročí a budete spokojní vy, vaši hostia i dodávateľ, ktorý si to s vami užije. 

Je mnoho ďalších námetov na otázky, mnoho upozornení, na čo si dávať pozor a čomu sa vyhnúť a vy máte (snáď) len jeden pokus, kedy vyberáte svadobných dodávateľov. Držíme vám palce. 

Veľa šťastia!

Nezáväzná objednávka DJ

Aby sme mohli akciu pripraviť čo najlepšie, potrebujeme si s vami zavolať. Neradi veštíme z krištáľovej gule. Ďakujem.